Matematyczna Szkoła Charakteru
Uczniowie naszej gminy od lat osiągają sukcesy w finałach konkursów matematycznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jak duży wysiłek związany jest z udziałem w takiej formie rywalizacji, która często przypomina zawody sportowe. Przykładem tego mogą być doświadczenia Marcina Krzewińskiego, ucznia VI klasy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Fryderyka Chopina w Skórzewie - laureata konkursów matematycznych i stypendysty Fundacji ENEA.
Chłopiec twierdzi, że do każdego konkursu starannie się przygotowuje. W przypadku Marcina treningi to nic innego, jak długie godziny liczenia różnego rodzaju zadań, dzięki czemu jest w stanie rywalizować z najlepszymi uczniami. W tym roku szkolnym (2017/2018) największym wyzwaniem dla uczniów wielkopolskich szkół podstawowych był Pierwszy Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla Uczniów Ośmioletnich Szkół Podstawowych. Trudność tegorocznego wyzwania polegała przede wszystkim na tym, że ze względu na wprowadzoną reformę edukacji, poziom zadań był znacznie wyższy niż w poprzednich latach (poprzednio obowiązywał program do VI klasy szkoły podstawowej), tym razem uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami, które obejmowały również materiał z klasy siódmej. Do tego najważniejszego konkursu Marcin przygotowywał się przez cały rok. Dzięki pomocy i zaangażowaniu Szkoły, do której uczęszcza, od początku roku szkolnego realizuje indywidualny program nauczania. Dodatkowe godziny nauki są przeznaczone tylko dla niego. Przez te zajęcia chłopiec mógł zrealizować zagadnienia wykraczające poza materiał szkoły podstawowej. Marcin swoją wiedzę matematyczną utrwalał również na cotygodniowym szkolnym kółku matematycznym oraz dodatkowych zajęć w domu.
Podobnie, jak to bywało w poprzednich latach - w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym przewidziano 3 etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki. Skala trudności tegorocznego konkursu widoczna była już na etapie eliminacji szkolnych. W tym roku do etapu rejonowego udało się zakwalifikować tylko 1 uczniowi. Dla porównania, w poprzednim roku było to aż 6 uczniów. O sportowym charakterze tej rywalizacji Marcin przekonał się już podczas rejonowego etapu Konkursu. Wstępne wyniki wskazywały bowiem na to, że nie osiągnął wymaganego minimum 32 punktów, aby zakwalifikować się do etapu wojewódzkiego – zabrakło mu zaledwie 1 punktu. Chłopiec jednak, jak przystało na prawdziwego sportowca - postanowił walczyć do końca. Zaraz po ogłoszeniu wyników skorzystał z możliwości przejrzenia pracy, jeszcze raz przeliczył wszystkie zadania i dokładnie przeanalizował udzielone odpowiedzi. Okazało się, że omyłkowo nie uwzględniono w ocenie jednej prawidłowej odpowiedzi. Po złożeniu oficjalnego odwołania, komisja konkursowa przyznała mu brakujący punkt i tym samym zakwalifikowała go do finału. 26 maja 2018 roku Marcin wraz z 50 uczniami z całej Wielkopolski uczestniczył w finale Konkursu. Mimo, iż jest dopiero w VI klasie uzyskał 35 punktów, co dało mu ostatecznie tytuł Laureata, a trzeba zauważyć, że udało się to zaledwie połowie uczestników finału.
Marcin sam przyznaje, że ostatni rok był dla niego bardzo intensywnym treningiem matematycznym i jednocześnie szkołą charakteru. Chłopiec jednak nie żałuje żadnej godziny spędzonej przy liczeniu zadań. Matematyka i rozwiązywanie zagadek logicznych dają mu wiele radości i satysfakcji. Ważne jest również to, że Marcin do końca mógł liczyć na wsparcie rodziców, rodziny, nauczycieli ze swojej Szkoły oraz przyjaciół, którzy cały czas trzymali za niego kciuki. Chciałby im bardzo za to podziękować.